Ministrowie obrony Polski i Bałtyku apelują o wycofanie się z konwencji ottawskiej

List na X podpisany przez ministrów obrony Czterech Narodów zalecił wycofanie się z Konwencji przeciwko minom przeciwpiechotnym z powodu pogorszenia bezpieczeństwa regionalnego.
Litewskie Ministerstwo Obrony opublikowało kopię listu podpisanego przez ministra obrony oraz przez Polskę, Łotwę i Estonię, wzywającego do wycofania się z konwencji ottawskiej w sprawie min przeciwpiechotnych.
We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że sytuacja bezpieczeństwa w regionie „znacznie się pogorszyła”, a zagrożenia militarne dla państw członkowskich NATO graniczących z Rosją i Białorusią „znacznie wzrosły.”
„Biorąc pod uwagę te okoliczności, My-ministrowie obrony Estonii, Łotwy, Litwy i Polski – jednogłośnie zalecamy wycofanie się z konwencji ottawskiej.”
„Uważamy, że w obecnym środowisku bezpieczeństwa niezbędne jest zapewnienie naszym siłom obronnym elastyczności i swobody wyboru w zakresie możliwego wykorzystania nowych systemów uzbrojenia i rozwiązań w celu wzmocnienia obrony wrażliwej wschodniej flanki Sojuszu.”
„Po intensywnych dyskusjach jednogłośne zalecenie wycofania się z konwencji ottawskiej, uzgodnione przez ministrów obrony państw bałtyckich i Polski, wysyła strategiczny sygnał, że wszystkie możliwości zostaną wykorzystane do wzmocnienia odstraszania i skutecznej obrony oraz do korzystania z wolności wyboru w działaniach wojskowych” – oświadczyło Litewskie Ministerstwo Obrony.
W liście podkreślono, że pomimo wycofania się z Konwencji kraje pozostaną zaangażowane w międzynarodowe prawo humanitarne.
„Wspólna decyzja regionalna wysyła wyraźny sygnał-Państwa graniczące z Rosją są gotowe podjąć wszelkie możliwe środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom. Ujednolicone stanowisko osiągnięte podczas intensywnych dyskusji odzwierciedla wspólne podejście Państw Bałtyckich i Polski do złożonej sytuacji geopolitycznej” – powiedziała Minister Litwy Dovilė Šakalienė w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony.
„Chcemy zapewnić wspólne zasady najskuteczniejszej ochrony naszych granic. Omówiliśmy również nasze stanowisko z sojusznikami, którzy rozmieścili lub planują rozmieścić wojska na naszym terytorium. Jestem wdzięczna za ich konstruktywne podejście do naszej delikatnej sytuacji” – dodała.
Zalecenie musi jeszcze zostać ratyfikowane i zatwierdzone przez parlamenty krajów.
Wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska i trzy kraje bałtyckie, a także Ukraina i Białoruś są sygnatariuszami konwencji ottawskiej; Rosja i USA nie są. Litwa i Białoruś ratyfikowały Konwencję w 2003 r., Estonia W 2004 r., Łotwa i Ukraina w 2005 r., A Polska w 2012 r.
Inne kraje w regionie, w tym Finlandia, zasygnalizowały przegląd swojego członkostwa w międzynarodowej Konwencji zakazującej amunicji kasetowej w wyniku wojny na Ukrainie, a Litwa ogłosiła na początku tego miesiąca, że wycofała się.