Australia wysyła największą w historii drużynę na Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

0
Zimowe Igrzyska

Australia będzie reprezentowana przez zespół 14 sportowców na światowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2025 w Turynie we Włoszech.

W wydarzeniu weźmie udział 1500 zawodników ze 102 krajów, rozmieszczonych w ośmiu dyscyplinach sportowych.

Światowe Zimowe Igrzyska potrwają od 8 do 15 marca.

Narciarka alpejska Lauren Kerjan mówi, że jej kombinezon wyścigowy sprawia, że czuje się jak superbohaterka.

Od kasku, który chroni jej uszy, po gogle, narty i kijki, których używa do latania po stokach, 31-latka nigdy nie czuła się bardziej gotowa na swój debiut na światowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

„Jestem bardzo podekscytowana, [wiem, że będę] cieszyć się tym doświadczeniem” – powiedziała.

Kerjan ma duże doświadczenie w narciarstwie. Jej dziadek był narciarzem biegowym, a jej rodzina była bywalcami na zagranicznych stokach, odkąd skończyła cztery lata.

„Jeździłam na nartach z dziećmi w podobnym wieku, co roku chodziłam do szkoły narciarskiej” – powiedziała.

Jej rodzina nie wiedziała, że ta obsesja sprawi, że Kerjan wyruszy na Światowe Zimowe Igrzyska, które rozpoczną się w ten weekend w Turynie we Włoszech.

Australia bierze 14 sportowców, a Kerjan jest jedną z sześciu kobiet w drużynie.

Była zaskoczona, że znalazła się w składzie, kwalifikując się, kiedy wygrała w swojej kategorii na mistrzostwach w lipcu ubiegłego roku.

„Jestem dumna i szczęśliwa, że zostałam wybrana do reprezentowania Australii” – powiedziała.

Podobnie jak wszystkie wydarzenia Olimpiad Specjalnych, tegoroczne Światowe Zimowe Igrzyska będą rozgrywane przez sportowców z upośledzeniem intelektualnym. Powitają 1500 zawodników ze 102 krajów, rozmieszczonych w ośmiu dyscyplinach sportowych: narciarstwie alpejskim i biegowym, sporcie tanecznym, łyżwiarstwie figurowym, unihokeju, snowboardzie, rakietach śnieżnych i łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

Australia startuje w narciarstwie alpejskim i snowboardzie, a zawody rozpoczną się 11 marca.

„Mam nadzieję, że zdobędę złoty medal” – powiedział Kerjan.

„Ale jeśli nie zdobędę medalu, po prostu chcę docenić bycie tam i wypróbowanie go.”

Kerjan również nie może się doczekać dopingowania swoich kolegów z drużyny, takich jak Craig Muhlbock, który przebija się przez zawody snowboardowe.

„Jestem podekscytowana, że mogę być częścią zespołu i być dobrym kibicem zespołu” – powiedziała.

W każdym wieku, wszystkie umiejętności, bez oczekiwań

Światowe Letnie I Zimowe Igrzyska są flagowymi wydarzeniami globalnego ruchu Olimpiad Specjalnych i podobnie jak Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, letnie i Zimowe Igrzyska zmieniają się co dwa lata.

Craig Muhlbock reprezentował Australię w piłce nożnej na dwóch specjalnych Letnich Igrzyskach Olimpijskich, ale to snowboard zajmuje centralne miejsce dla 40-latka w tym tygodniu.

Weteran tego sportu, Craig Muhlbock, po raz trzeci reprezentuje Australię na World Winter Games, hat-tricka, którego nikt inny w drużynie nie osiągnął.

Australia po raz pierwszy startowała na światowych Zimowych Igrzyskach w 2013 roku, które odbyły się w Korei Południowej, z drużyną pięciu sportowców, w tym Craig Muhlbock, który zdobył trzy srebrne medale w snowboardzie.

Jest teraz gotowy do odebrania złota.

„Mam nadzieję, że zdobędę medal, zobaczmy, jak daleko zajdę” – powiedział.

Obserwując, jak idzie po złoto, będzie jego tata, Peter Muhlbock, który jest asystentem trenera w drużynie.

Peter Muhlbock jest zaangażowany w Olimpiady Specjalne od tak dawna, jak jego syn uprawia sport.

Olimpiada specjalna wiele znaczy dla całej rodziny.

„To, co odróżnia Olimpiady Specjalne od innych możliwości [sportowych], to fakt, że zapraszamy do udziału sportowców w każdym wieku i wszystkich zdolnościach, niezależnie od tego, jak szybko mogą biegać, jak szybko potrafią pływać” – powiedział Peter Muhlbock.

Dla zespołu nie wyznaczono żadnych bramek medalowych, nacisk kładziony jest na sportowców poprawiających wyniki i robiących wszystko, co w ich mocy.

„Jeśli chodzi o oczekiwania wobec Włoch, nie ma żadnych oczekiwań” – powiedział Peter Muhlbock.

„Oczywiście mamy bardzo silne kraje, z którymi konkurujemy, kraje Europejskie, Japonię, Stany Zjednoczone i Kanadę.”

W przeciwieństwie do sportowców z tych krajów, Australijska drużyna stanęła przed wyzwaniem treningu bez śniegu podczas naszego lata.

Wielu sportowców polega na innych formach sprawności, takich jak piłka nożna w przypadku Craiga Muhlbocka i ćwiczenia cardio w Kerjan, aby utrzymać swoją kondycję.

Sportowcy stanęli również przed wyzwaniem samofinansowania swojej podróży na Światowe Zimowe Igrzyska, mimo że Special Olympics Australia otrzymuje fundusze za pośrednictwem australijskiej Komisji Sportu, często nie wystarczy zapewnić wsparcie finansowe dla zawodów za granicą.

„Czasami niektórzy sportowcy odmawiają podróżowania z tego powodu” – powiedział Peter Muhlbock.

„Finansowanie zawsze może być lepsze.”

Pod koniec dnia Peter Muhlbock powiedział, że chodzi o zapewnienie każdemu sportowcowi możliwości, które otrzymali, nie tylko do rywalizacji, ale także do podróży i doświadczenia bycia poza domem, być może po raz pierwszy.

Budowanie zaufania

To właśnie umiejętności życiowe i przyjaźnie sprawiają, że Światowe Zimowe Igrzyska I Olimpiady Specjalne stają się dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, w tym Craiga Muhlbocka i Kerjana.

„Craig jest trochę nieśmiały, ale bycie silnym w sporcie sprawiło, że był bardziej pewny siebie” – powiedział Peter Muhlbock.

„Uwielbiamy fakt, że robi coś, co naprawdę lubi.

„Jesteśmy wdzięczni organizacji takiej jak Olimpiady Specjalne, która daje naszym chłopakom i dziewczętom możliwości [takie jak World Games].”

Z największą Australijską drużyną, która kiedykolwiek rywalizowała na światowych Zimowych Igrzyskach, mamy nadzieję, że ruch Olimpiad Specjalnych wzrośnie w Australii.

Mając około trzech i pół tysiąca członków, Peter Muhlbock powiedział, że chciałby, aby zaangażowało się więcej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.

„W Australii są tysiące ludzi z niepełnosprawnością intelektualną, którzy prawdopodobnie nawet nie wiedzą o olimpiadach specjalnych” – powiedział.

„Zachęcałbym ludzi, aby tam wyszli, spróbowali i sprawdzili, czy pasuje to ich dziecku.”

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Turynie we Włoszech trwają od 8 do 15 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *